Centrum Kultury w Łęcznej realizuje projekt pt. „Święto Wieprza – cykl trzech imprez integracyjnych na terenie gminy Łęczna” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.

logotypy.jpg

 

W ramach realizowanego zadania przewidziano organizację cyklu trzech imprez:

  1. „Wiejski stół”
  2. „Łęczyńskie tradycje wśród najmłodszych”
  3. „Festiwal Pieczonego Wieprza”

 

WIEJSKI STÓŁ

 

plakatwiejskistol.jpg 

ŁĘCZYŃSKIE TRADYCJE WŚRÓD NAJMŁODSZYCH

m_plakat-św_wieprza19-druk.jpg

FESTIWAL PIECZONEGO WIEPRZA

 

 

Centrum Kultury w Łęcznej zrealizowało projekt pt. „Święto Wieprza – cykl trzech imprez integracyjnych na terenie gminy Łęczna”. Jego efektem były trzy imprezy skierowane do różnych grup odbiorców: 9 maja odbyła się impreza w Centrum Kultury w Łęcznej pt. Wiejski stół” poświęcona lokalnym tradycjom kulinarnym, była skierowana do łęczyńskich  seniorów. Uczestnicy mieli  możliwości poznania i posmakowania  tradycyjnych wyrobów z mięsa wieprzowego. Kolejną imprezą był festyn dla dzieci i rodziców „Łęczyńskie tradycje wśród najmłodszych” na placu przy Centrum Kultury, który odbył się 31 maja br. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne i taneczne, skorzystać z warsztatów garncarskich, zabaw z animatorami i dmuchanego placu zabaw, a kulminacją imprezy był festiwal kolorów.

Ostatnią, trzecią częścią projektu, była impreza zorganizowana w Parku Podzamcze pt. „Festiwal pieczonego wieprza”, która była skierowana dla wszystkich grup wiekowych. W piknikowej atmosferze, na terenie zrewitalizowanego parku, bawiło się blisko 1,5 tys. osób. Mieli oni możliwość posłuchania koncertów łęczyńskiej kapeli podwórkowej BUM TA RA RA, Megitzy i Chilli oraz degustacji pieczonej świni. Podczas festiwalu wyłoniono najsmaczniejszą z pięciu pieczonych świń, które degustowali mieszkańcy.

Realizacja projektu dowiodła potrzeby organizacji tego typu wydarzeń w naszym mieście, a szczególnie „Festiwal pieczonego wieprza” okazał się organizacyjnym i frekwencyjnym sukcesem. Może w przyszłości stanie się przyczynkiem do wykreowania lokalnej łęczyńskiej potrawy – pieczonej świni. Ponadto rewitalizowany park na Podzamczu  znakomicie  sprawdził się jako świetne miejsce na tego rodzaju imprezę.

 „Święto Wieprza – cykl trzech imprez integracyjnych na terenie gminy Łęczna” był realizowany w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 i współfinasowany przez Unię Europejską .