WYSTAWA W OKNIE

piątek, 05 czerwiec 2020 - środa, 01 lipiec 2020

Wydarzenia

Miejsce wydarzenia

CK-Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej
ul. Górnicza 12
Łęczna

CK-Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej zaprasza do ogladania wystawy twórczości Ágoty Veres - uczestniczki Międzynarodowych Plenerów Artystycznych w Łęcznej.

Prace są prezentowane w oknach Galerii CK-Osiedlowego Domu Kultury w Łęcznej ul. Górnicza 12.

Wystawę można oglądać do 1 lipca 2020 r.

 

Ágota Veres urodziła się 12 lutego 1972 r. w Berehowie na Zakarpaciu (Ukraina). Studiowała na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji. Po otrzymaniu dyplomu została członkiem Zakarpackiego Regionalnego Węgierskiego Teatru Dramatycznego im. Gyuli Ijjásza i brała udział w spektaklach Teatru Węgierskiego Berehowe.

Malarstwa uczył ją ojciec Peter Veres – znany na Zakarpaciu artysta, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Twórczość plastyczna stopniowo zdominowało jej artystyczną aktywność. W jej obrazach widać zamiłowanie do subtelnych odcieni kolorów i wyczuwalne umiejętności graficzne. Ágota Veres tworzy również obrazy na jedwabiu i w technice batiku, pracuje jako ilustratorka graficzna. W latach 2005–2013 uczyła malarstwa dzieci w Domu Sztuki w Berehowie.

Była uczestnikiem licznych wystaw regionalnych i międzynarodowych. W 2002 roku zadebiutowała swoją pierwszą indywidualną wystawą w galerii Mukaczewo „St. Martin”. Kolejne wystawy indywidualne miały miejsce w Berehowe  (2004, 2010), Kijowie (w Galerii „NEF” Narodowego Konserwatorium Historyczno-Kulturowego Kijów-Pieczersk, 2009), Łęcznej (2008), Budapeszcie (Węgry, 2018) i Szentendre (Węgry, 2018). Brała udział w licznych wystawach zbiorowych w Użhorodzie, Kijowie, Dnieprze, Tarnopolu, miastach Węgier, Belgii i Holandii. Regularnie uczestniczyła w międzynarodowych plenerach, w tym kilkukrotnie w Łęcznej.

W 2009 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem imienia Ferenca Rakoczego II od Zakarpackiego Instytutu Węgierskiego. W 2013 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Republiki Węgierskiej.

Jest członkiem Towarzystwa Węgierskich Artystów Sztuk Pięknych i Stosowanych Zakarpacia im. Imre Revesza oraz Węgierskiego Związku Sztuki.