W dniach 11 – 25 lipca 2024 w 15 miastach Regionu Lubelskiego odbywać się będzie XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera” Organizatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.
Inspiracją dla festiwalowych wydarzeń jest twórczość laureata Literackiej Nagrody Nobla - Icchaka Baszewisa Singera oraz lokalna historia.

W programie m.in.: wydarzenia filmowe, teatralne, cyrkowe, taniec, muzyka na żywo, fire show, prezentowane przez artystów z Polski, Argentyny, Chorwacji i Ukrainy.

Odwiedzimy następujące miejscowości:
10 i 11.07 Łęczna

12 i 12.07 Lubartów

12 i 13.07 Bychawa

13 i 14.07 Piaski

14 i 15.07 Chełm

15 i 16.07 Krasnystaw

16 i 17.07 Goraj

17 i 18.07 Stary Dzików

18 i 19.07 Biłgoraj

19 i 20.07 Kraśnik

20 i 21.07 Józefów

21 i 22.07 Szczebrzeszyn

22 i 23.07 Janów Lubelski

23 i 24.07 Krasnobród

25.07 Lublin

W tym roku przygotowaliśmy następujące punkty programu:
Program I dnia festiwalowego - 10 lipca:
godz. 18.00 Synagoga
Projekcja filmów dokumentalnych: „Ukos światła” i „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”

„Ukos światła” (73 minuty). Reżyseria: Wojciech Szumowski

Film opowiada historię olimpijczyka i medalisty mistrzostw świata Dariusza Popieli, który wraz z grupą młodych polskich studentów pracuje nad odbudową starych, zapomnianych żydowskich cmentarzy, aby uczcić pamięć pomordowanych w Zagładzie, których macewy (nagrobki żydowskie) były uszkodzone lub zniszczone. Łącząc narracje osobiste i zbiorowe, film ukazuje bezinteresowne wysiłki tej młodzieży, która kwestionuje stereotyp żydowsko-polskiego antagonizmu, zwracając uwagę na pamięć o polskim żydostwie.

„Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev” (25 minut). Reżyseria: Krzysztof Bukowski

Bohaterem filmu jest urodzony i wychowany w Polsce Alex Danzig. Wraz z rodzicami wyemigrował w 1959 roku do Izraela. Był jednym ze współzałożycieli Kibucu Nir Oz w zachodniej części pustyni Negev. Film opowiada o misji Alexa, którą jest przybliżenie młodemu pokoleniu Izraelczyków polskiej kultury i historii.
Przed projekcją filmów zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz informacje związane z jego ideą.

Program II dnia festiwalowego - 11 lipca
godz. 18.30 Synagoga

Performatywne czytanie książki „Sztukmistrz z Lublina” z udziałem publiczności, prowadzi Witold Dąbrowski. Wyjątkowa adaptacja, tworząca scenariusz pozwalający aktywnie śledzić losy Jaszy Mazura.

godz. 20.00 Plac Kościuszki 5   Z uwagi na możliwe burze, widowisko plenerowe z godz. 20:00 zostało przeniesione do sali gimnastycznej SP nr 2 ul. Szkolna 53

„Przyjaciele Sztukmistrza 2024”

Teatralne widowisko plenerowe z muzyką na żywo i elementami tańca, żonglerki, hula-hoop, fire show, cyr wheel, klaunady. W widowisku uczestniczą artyści z Argentyny, Chorwacji, Ukrainy oraz Polski. Widowisko, jak co roku reżyserowane przez Arkadiusza Ziętka inspirowane jest prozą i osobistymi wspomnieniami Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”.

Izaak Baszewis Singer
wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla (1978), urodził się 14 lipca 1904 roku. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Wydał kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań, część w oryginale, większość w przekładach na język angielski. W obszernym dorobku szczególne miejsce zajmują opowiadania utrzymane w tonie ludowej baśni, gdzie rzeczywistość miesza się z fantazją, bluźnierstwo z głęboką wiarą, tradycja z nowoczesnością, makabra z humorem, dobro ze złem, a ludzie żyją w niezwykłym świecie rządzonym pozornie przez siły nadprzyrodzone. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed wybuchem II wojny światowej. Odtwarzał zaginiony żydowski świat z czasów przedwojennych. Akcje wielu swoich opowiadań umieścił w małych miasteczkach Lubelszczyzny. Zmarł 24 lipca 1991 roku.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury