Centrum Kultury w Łęcznej zaprasza na film poświęcony postaci Bronisława Michała Muszyńskiego - ostatniego szopkarza Łęcznej, który kultywował tradycję chodzenia z własnoręcznie wykonaną szopką w latach 1925-1940.
W filmie przygotowanym w roku 2020 przez pracowników Centrum Kultury wystąpili: Marek Wojciechowski, Tomasz Gładosz, Paweł Brodzisz i Mariusz Bartniczuk.
Zapraszamy.

Michał Bronisław Muszyński urodził się w 1860 roku w Lublinie(?). W Łęcznej pojawił się na przełomie XIX/XX wieku i zamieszkał z rodziną w niedużym domku przy ul. Krętej.
W okresie młodości przez pewien czas pracował jako pomocnik malarza teatralnego w ówczesnym Teatrze Dramatycznym w Lublinie. Później imał się różnych zajęć – wykonywał zawód malarza pokojowego, handlował na odpustach i jarmarkach, ale w pamięci mieszkańców Łęcznej zapisał się jako słynny szopkarz.
Muszyński znany był nie tylko w Łęcznej. Dawał także przedstawienia poza miasteczkiem, zapraszany do wielu okolicznych miejscowości. Według Stefanii Pawlak, zaproszeń było tak dużo, że musiał założyć specjalny zeszyt, w którym zapisywał miejscowości, datę i godzinę wyjazdu. – O wyznaczonej porze zajeżdżały sanie po niego, dwie albo trzy pary i cały zespół wygodnie i elegancko wyjeżdżał na występy…
Po raz ostatni pojawił się ze swoją szopką w 1940 roku.