Informujemy, że w dniach 31.05.2014 – 01.06.2014 w ramach naszego mikroprojektu została zorganizowana w Łęcznej 2-dniowa kulturalna impreza plenerowa pn. „Jarmark Łęczyński” z udziałem artystów i twórców z Łęcznej i Kowla.
W „Jarmarku Łęczyńskim” wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych Łęcznej i Kowla, Centrum Kultury w Łęcznej, Wykonawczego Komitetu Kowelskiej Miejskiej Rady Obwodu Wołyńskiego, instytucje i organizacje społeczne upowszechniające kulturę i sztukę, formacje muzyczne, teatralne, taneczne, malarze i fotograficy, artyści ludowi i twórcy z terenu Łęcznej i Kowla, mieszkańcy Gminy Łęczna, Miasta Kowel i regionu przygranicznego.
2-dniowa kulturalna impreza plenerowa odbyła się według wspólnie przygotowanego i uzgodnionego programu.
Delegacja z ukraińskiego Miasta Kowel zapoznała się z Łęczną - zwiedzając rozmaite miejsca w Łęcznej, zabytki i instytucje oraz poznając historię miasta. Uczestnicy z Ukrainy odwiedzili także łęczyńskie placówki kultury goszcząc w dniu 31.05.2014 r. na wernisażu wystawy prac malarskich Stowarzyszenia „Plama”. W dniu 01.06.2014 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej.
Głównym punktem pobytu uczestników z Ukrainy były występy na scenie „Jarmarku Łęczyńskiego” następujących zespołów artystycznych: „Bellatriks”, „Lisova Pisnia” i „Nadiia”.
Jarmark Łęczyński jest nowym wspólnym wydarzeniem kulturalnym, które zainicjowało organizowanie kolejnych wspólnych inicjatyw społeczności lokalnej Łęcznej i Kowla w dziedzinie kultury i wspólnych tradycji. Jarmark Łęczyński stał się okazją do przeprowadzenia wystaw, pokazów rękodzieła artystów ludowych, koncertów oraz pokazów tradycji słowiańskiej i inscenizacji zwyczajów rycerskich. Twórcy, instytucje i organizacje społeczne upowszechniające kulturę i sztukę wymienili swoje artystyczne doświadczenia. Artyści z obu miast zaprezentowali swoją twórczość i mieli możliwość jej konfrontacji w odniesieniu do działań artystycznych sąsiadów z partnerskiego miasta.
Udział w 2-dniowym Jarmarku Łęczyńskim wzięło 35 przedstawicieli miasta Kowel (artyści i przedstawiciele władz samorządowych miasta i instytucji kultury), którym podczas pobytu towarzyszyła, w charakterze opiekunów, 5-osobowa delegacja miasta Łęczna. Liczba polskich uczestników to 500 osób, a były to: dzieci i młodzież (w wieku od 3 do 18 lat) uczestniczące w pokazach tańca i prezentacjach wokalnych (ok. 470 osób), młodzież i dorośli członkowie lokalnych zespołów muzycznych (ok. 20 osób), artyści lokalni (ok. 10 osób). Impreza cieszyła się bardzo dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół łęczyńskich. Zdecydowało to o faktycznej ilości uczestników, którzy wzięli aktywny udział w występach na scenie „Jarmarku Łęczyńskiego”.