w mojej wsi

ganiamy po polach

umyj lustro w potoku

i…

idź tam gdzie zapomniany człowiek

na odludzie w trawy

idź tam gdzie mech z paprocią gada

do leśnych światów

do chmur słonecznych

do wiatru w polu

idź tam gdzie szczery piasek

wyszoruje

niedomytą

duszę

Stanisław Jachymek urodził się w 1961 r. w Szczebrzeszynie. Rodzinny dom w Gorajcu opuścił 1981 r. W latach 1981-1986 studiował geografię w Lublinie na UMCS. W 1987 r. z żoną Anną rozpoczął pracę w Roztoczańskiej Stacji Terenowej Instytutu Nauk o Ziemi UMCS w Guciowie. Po 7 latach pracy drogi z uniwersytetem rozeszły się. Potem był rok mieszkania w Lublinie i powrót do Guciowa w 1996 r. Od tego momentu zaczyna się budowa Zagrody Guciów. Zakup opuszczonych gospodarstw stał się obszarem nieskrępowanej pracy na rzecz piękna i harmonii wsi polskiej. W zagrodzie Guciów powstało wiele filmów o ratowaniu architektury, kultury i przyrody Roztocza. Projekt autorstwa Anny i Stanisława Jachymków „Kopalne uczucia z Guciowa” został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie Fundacji Kultury „Małe Ojczyzny - tradycja dla przyszłości”.