u.tomasiak16_copy.jpg

CK-Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej zaprasza na wernisaż akwareli Urszuli Tomasiak dn. 21 października 2016 o godzinie 18:00 w Galerii ODK ul. Górnicza 12

URSZULA TOMASIAK

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie, Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS (magister pedagogiki w zakresie wychowania przedszkolnego, doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii) oraz Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS (Podyplomowe Studia Wychowania Plastycznego). Nauczyciel wychowania przedszkolnego, pedagog, dyrektor lubelskich przedszkoli, wykładowca (WPiP UMCS, Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie), plastyk. Autorka artykułów: Ekspresja dziecka przedszkolnego w świetle koncepcji integracyjnej (1999), Wstępna diagnoza dzieci (ryzyka dysleksji) w przedszkolu (2001), Ekspresja dziecka przedszkolnego w integracyjnym modelu edukacji (2002), Emocjonalność dziecka zahamowanego psychoruchowo w okresie średniego dzieciństwa a jego funkcjonowanie społeczne (2006) oraz eseju O twórczości malarskiej prof. zw. dr hab. S.L. Popka (2013).

Maluje głównie w technice akwarelowej. Preferowaną tematyką jej twórczości są kwiaty. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym m.in. w cyklu wystaw związanych z Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie.

Od wielu lat jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie. Od 2012 r. pełni funkcję prezesa tego Stowarzyszenia.

Urszulę inspiruje natura, jest czuła na jej uroki, ale jej nie kopiuje – spokojnie obserwuje a potem wyczarowuje swoje kwiaty na powierzchni papieru. Są one bardzo delikatne, radosne, lekkie, nastrojowe, ulotne, pełne półtonów i niedomówień. Partie akwarelowe przejrzystych lawowań zestawiane są często z fragmentami potraktowanymi niemal szkicowo. Niektóre obrazy to wrażenie, notatka. Olbrzymia wrażliwość malarska pozwala artystce utrwalić pędzlem ulotność wrażeń, grę światła na płatkach kwiatów, rozedrgane liście. Obrazy te są przepojone harmonią, światłem, radością, optymizmem, kulturą estetyczną autorki. W Jej obrazach jest osobista aura. Urszula doszła do perfekcji malarskiej w technice akwareli, wypracowała swój własny styl, swój własny wyraz, swój własny warsztat malarski. Akwarele malowane są czysto, szeroko, wrażliwie, cechuje je olbrzymia sprawność warsztatowa i bardzo ciekawe ujęcie świata przyrody. Obrazy Uli reprezentują dojrzałą twórczość artystyczną mogącą zadowolić każdego odbiorcę sztuki.

Artysta plastyk Anna Kozłowska