rzezba16.png

CK-Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej zaprasza na współautorską wystawę rzeźby Jerzego Kierskiego i Mariana Korczyka w sobotę 23 stycznia 2016 o godzinie 16:00 do Galerii ODK ul. Górnicza 12

 

dr hab. Józef Jerzy Kierski profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego artysta rzeźbiarz.

Urodzony w 1954 r. w Bydgoszczy. Absolwent PLSP w Nałęczowie (1974 r.) i Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie (dyplom z rzeźby w pracowni prof. Sławomira Mieleszko w 1979 r.). Od ukończenia studiów związany z wyższym szkolnictwem artystycznym. W latach 1979 – 2003 pracował w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Od X 2003 r. pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od I 2008 pełni funkcję dziekana Wydziału.

Uprawia rzeźbę monumentalną i kameralną (w tym sakralną) oraz medalierstwo. Swoje prace prezentował na 25 wystawach indywidualnych oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych o zasięgu środowiskowym, ogólnopolskim i międzynarodowym w kraju i za granicą. Jest autorem 14 realizacji o charakterze pomnikowym, kilkunastu medali okolicznościowych i statuetek oraz wielu tablic pamiątkowych. Jest także autorem wielu rzeźbiarskich kamiennych realizacji stanowiących wyposażenie oraz dekorację wnętrz kościołów o. o. Pallotynów (Chełmno, Działowo, Międzyrzecz)

Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą - rzeźba, malarstwo (USA, Kanada, Niemcy).

 

Marian Korczyk

Urodzony 28.01.1953 r. w Branicy Radzyńskiej. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie ukończył w 1973 r. Obecnie mieszka i tworzy w Radzyniu Podlaskim.

Po ukończeniu szkoły nieprzerwanie zajmuje się rzeźbą.  Pracuje głównie w drewnie lipowym i jest to jego ulubione tworzywo, aczkolwiek do swoich projektów wykorzystuje także  inne gatunki drewna. Zajmuje się wystrojem wnętrz kościołów tworząc rzeźbę sakralną . Jednak w jego pracowni powstają także rzeźby świeckie kameralne, jest to  jak sam twierdzi  pewna odskocznia od pracy codziennej zarobkowej. Jest autorem kilkudziesięciu realizacji sakralnych w Polsce jak również i za granicą.  Jednym  z poważniejszych dokonań artystycznych była praca przy projekcie i realizacji Ołtarza Papieskiego w Drohiczynie na czas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 1999 r.

Uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych